NIERUCHOMOŚCI zdaniem ekspertów
Pod klucz czy do remontu - co wybrać?


RYNEK PIERWOTNY

Wykończenie metra kwadratowego mieszkania o przeciętnym standardzie to 700 – 800 zł.  Przy lokalu o powierzchni 50 m2 musimy się liczyć z wydatkiem  35 000 – 40 000 zł. Ile zapłacimy u dewelopera? To zależy od wariantu jaki wybierzemy. Przeważnie firmy deweloperskie oferują trzy warianty wykończeniowe: 

- wariant podstawowy: w najmniejszym zakresie i z najtańszych materiałów  (350 – 500 zł/m2), 
- wariant przeciętny: materiały średniej klasy (700 – 800 zł/m2)
- wariant podwyższony: materiały wysokiej jakości (od 1000 zł/m2).

Kupując mieszkanie gotowe do zamieszkania z góry znamy całkowity koszt takiej inwestycji. Dzięki temu łatwo ustalimy wysokość potrzebnego kredytu hipotecznego i nie musimy szukać ekip remontowych do wykończenia lokum. Jednak nie oszczędzimy ani czasu ani nerwów. Jeżeli chcemy mieć porządnie, zgodnie z projektem i umową wykończone mieszkanie, musimy dokładnie sprawdzać zarówno poczynania ekip deweloperskich jak i zatrudnianych indywidualnie. 

Niestety, partactwo budowlane nadal jest powszechne. Krzywe i popękane ściany, podłogi oraz sufity, cieknące rury, niedomykające się okna, porysowane framugi, odpadająca glazura to jedynie podstawowe i najczęściej spotykane wady robót wykończeniowych w polskich mieszkaniach. I to bez względu na to, na jaki wariant wykończenia się decydujemy. Często w tych najdroższych bywa najwięcej wad.
 

STANDARD DEWELOPERSKI

Przeważnie to ściany z tynkiem gipsowym, wylewka betonowa na podłodze, parapety w mieszkaniu, doprowadzone wszystkie instalacje oraz drzwi wejściowe. Taki lokal dostaje nabywca. Przed zamieszkaniem, na własny koszt (co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych), musi położyć podłogi, zrobić ściany, drzwi wewnętrzne, łazienkę, biały montaż itp.

STANDARD DEWELOPERSKI PODWYŻSZONY

Każdy deweloper rozumie to inaczej. Dla niektórych to montaż drzwi wewnętrznych, a dla innych sanitariatu w łazience. Nie ma żadnych obowiązujących definicji określających czym jest „standard deweloperski podwyższony”. Warto więc - przed podpisaniem umowy - dokładnie sprawdzić jaki rodzaj wykończenia oferuje deweloper w cenie mieszkania.  

WYKOŃCZENIE POD KLUCZ

Powinno być to mieszkanie nadające się do zamieszkania, czyli z pomalowanymi ścianami, podłogami, białym montażem, drzwiami, a nawet zabudową kuchenną na zamówienie. Jakość i standard wykończenia zależy od życzeń oraz możliwości finansowych kupującego.

 

RYNEK WTÓRNY


nieruchomosciBogdanDubas

 
   Bogdan Dubas

  licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomości 
  Biuro  Nieruchomości KORAL


Nasi klienci najczęściej szukają mieszkań do remontu. Są to głównie lokale z lat 70. - 90. ubiegłego wieku, w budynkach z wielkiej płyty. Takie nieruchomości są znacznie tańsze od oferowanych przez deweloperów oraz używanych, ale po kapitalnym remoncie. Średnio o 20 procent. O wyborze takiego lokum głównie decyduje brak zdolności kredytowej oraz niewielkie własne możliwości finansowe. Duża część kupujących zdaje sobie sprawę jak kosztowny oraz czaso - i pracochłonny będzie remont, ale na inne mieszkanie po prostu ich nie stać. Przeważnie remontują samodzielnie, korzystając z niewielkiej pomocy fachowców, ale tak często rozpoczyna się samodzielne życie we własnym „M”.

W ostatnich latach mieszkania do remontu wybiera prawie 80 procent kupujących. Jednak zaledwie niewielka część zamierza w nich mieszkać. Pozostali traktują kupno jak inwestycję. Po wyremontowaniu, odsprzedają z zyskiem lub wynajmują. Każde mieszkanie można sprzedać, niezależnie od miejsca, jednak kluczową sprawą jest odległość od centrum. Im dalej, tym taniej.

Osoby wybierające na rynku wtórnym mieszkania „gotowe do zamieszkania” oczekują, że będą miały nową instalację elektryczną i wodociągową, nowe piony, okna, drzwi, podłogi oraz nowoczesną łazienkę.  Pragną wprowadzić się do mieszkania z walizkami, ewentualnie co nieco pozmieniać we własnym stylu. 

Co do kuchni, opinie są podzielone, gdyż upodobania sprzedających i kupujących znacznie się różnią. Alternatywą do zmiany wyposażenia kuchni przed sprzedażą jest obniżenie ceny mieszkania. Ceny kuchni z wyposażeniem bywają wysokie, więc raczej nie warto przed sprzedażą, inwestować w nową kuchnię. 


nieruchomosci.MiroslawJuszczak

 
  Mirosław Juszczak
 

  licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami
  Biuro Nieruchomości ŚWIAT NIERUCHOMOŚCI BRACIA JUSZCZAK
 
    

Szacuję, że 90 procent mieszkań z rynku wtórnego w naszej ofercie wymaga odświeżenia. Z tego aż połowa - gruntownego remontu, czyli wymiany okien, drzwi, instalacji elektrycznej czy wodnej. Natomiast coraz więcej kupujących szuka nieruchomości, w których mogliby szybko zamieszkać. Godzą się na pomalowanie ścian, ale nie chcą prowadzić długiego i męczącego remontu. Jeżeli już decydują się na mieszkanie do gruntownego remontu, oczekują niskiej ceny, która zrekompensuje koszty remontu.

Około 70 procent kupujących szuka nieruchomości dla siebie, chcąc poprawić własne warunki mieszkaniowe. Dlatego zaintereso-wani są większymi (3-, 4-pokojowymi) lokalami w nowych (maksymalnie 15-letnich) budynkach. 

Tylko 30 procent klientów kupuje mieszkania na wynajem. Oni wybierają małe lokale, głównie kawalerki i 2-pokojowe. Także gotowe do zamieszkania. 

Mieszkania do gruntownego remontu, w zrujnowanych budynkach wybudowanych w latach 60. - 80. ubiegłego wieku oraz zdewastowanych kamienicach cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem wśród wszystkich kupujących.


  ARCHIWUM

Zysk z najmu

Nieruchomości po nowemu, czyli... Zmiany 2016


Dolnoślązak w Europie, czyli... Jak mieszkamy

Czy warto kupić mieszkanie od komornika 

Czy warto kupować mieszkania pod wynajem

Jak szybko sprzedać mieszkanie

Czy czeka nas boom w nieruchomościach - Dolny Śląsk 2013

Kto i co kupował na dolnośląskim rynku nieruchomości w 2012 roku

Czy mieszkania są nadal zbyt drogie...

Dlaczego nie chcemy dużych mieszkań

Dolny Śląsk 2012 - Nadzieje i obawy

Kiedy nieruchomość jest tania

Jaką wartość będzie miało Twoje mieszkanie, gdy w sąsiedztwie powstaną nowe osiedla

Zysk z najmu


Co nas czeka w 2011 roku na Dolnym Śląsku
 
Jaki był 2010 rok w nieruchomościach Dolnego Śląska